Konkurs "Odgadnij cytat"

7.12.2018

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Odgadnij cytat”. Cytaty pochodzą z nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Regulamin konkursu:
1. Na korytarzach szkolnych, w gablotach i na drzwiach biblioteki znajdują się plakaty z cytatami pochodzącymi
z dziesięciu popularnych powieści.
2. Na podstawie podanych cytatów należy odgadnąć tytuły książek. Cytaty pochodzą z pierwszych stron powieści, można je więc łatwo odnaleźć zaglądając do biblioteki :)
3. Podpisane kartki (nazwisko, imię, klasa) z odgadniętymi tytułami należy przynieść do biblioteki szkolnej w terminie do 20.12.2018 r.
4. Wśród osób, które podają najwięcej prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrody

Przedstawiamy poniżej treści konkursowe:

1. „-Co za cudowny dzień – powiedziałam. Zima w Bostonie już mijała, ustępując miejsca wiośnie. Kampus ożył. Roiło się na nim od studentów, turystów i miejscowych.”

2. „Przyszła do niego nad ranem. Weszła bardzo ostrożnie, cicho, stąpając bezszelestnie, płynąc przez komnatę jak widmo, jak zjawa, a jedyny dźwięk, jaki towarzyszył jej ruchem, wydawała opończa, ocierająca się o nagą skórę.”

3. „Spróbuj coś zjeść, Willu. W końcu jutro czeka nas wielki dzień. Jenny – jasnowłosa, ładna i wesoła dziewczyna, przysunęła bliżej Willa jego talerz z kolacją, której prawie nie tknął, i uśmiechnęła się.”

4. „Żadne dziecko nie wierzy, że naprawdę je powieszą. Nawet gdy stanie na szafocie, czując dotyk szorstkiego sznura, którym skrępowano mu ręce, i widząc cień pętli, padający mu na twarz, wie, że ktoś je uratuje – matka, ojciec wracający po długiej nieobecności, król wymierzający sprawiedliwość… ktoś.”

5. „Państwo Dursleyowie spod numeru czwartego przy Privet Drive mogli z dumą twierdzić,
że są całkowicie normalni, chwała Bogu.”

6. „-Kto tam? Hej, Artem! Zobacz no!
Artem podniósł się niechętnie ze swojego miejsca przy ognisku i przewieszając karabin z pleców
na pierś, ruszył w ciemność.

7. „-Ember, kiedy umarli wasi rodzice? I dlaczego?
Och nie! Znowu to samo! Stłumiłam jęk i oderwałam wzrok od tego, co jaśniało za przyciemnioną szybą samochodu, czyli skąpanego w blasku słońca miasta Crescent Beach.”

8. „Las przeistoczył się w labirynt śniegu i lodu. Już od godziny wpatrywałam się w leśną gęstwinę. Przyczaiłam się w zagięciu grubej gałęzi, ale bez skutku: porywisty wiatr zasypał moje ślady gęstym śniegiem, ale jednocześnie ukrył przede mną wszystkie tropy potencjalnej zdobyczy.”

9. „Gdy się budzę, czuję, że druga strona łóżka już zdążyła wystygnąć. Wyciągam rękę
w poszukiwaniu Prim, ale druga strona łóżka już zdążyła wystygnąć. Wyciągam rękę w poszukiwaniu Prim, ale dotykam tylko szorstkiego płótna materaca. Na pewno przyśnił się jej koszmar, więc poszła do łóżka mamy. Oczywiście, że tak. Dziś dożynki.”

10. „Pod koniec zimy siedemnastego roku mojego życia mama stwierdziła, że wpadłam w depresję. Zapewne doszła do tego wniosku, bo rzadko wychodziłam z domu, spędzałam długie godziny
w łóżku, ciągle czytałam tę samą książkę, mało co jadłam i całkiem sporo wolnego czasu, którego miałam w nadmiarze, poświęcałam na rozmyślania o śmierci.”

Powodzenia!